Strona główna arrow Felietony arrow Polityka arrow Czy PO podzieli los CDU?
Czy PO podzieli los CDU?
Drukuj E-mail
Juliusz Mille   
22. 09. 2005.

U naszych sąsiadów było tak: na parę miesięcy przed niemieckimi wyborami koalicja CDU/CSU prowadziła z lewicową SPD kanclerza Schroedera nawet 20 procentami. CDU obiecywała dość zdecydowane reformy, które miałyby rozruszać niemiecką gospodarkę borykającą się ostatnio ze stagnacją i dość wysokim bezrobociem. Jednak w miarę zbliżania się do krytycznej daty, przewaga CDU nad SPD topniała, aż skończyło się na wygranej ledwie trzema mandatami i wyborczym klinczem.

Advertisement

Jakkolwiek wiele różni niemiecką Chrześcijańską Demokrację, od polskiej Platformy Obywatelskiej, jak i obie sceny polityczne w ogólności, to z pewnością widać pewne podobieństwa. Oto Platforma również obiecuje zdecydowane reformy gospodarcze. Platforma również traci zwolenników wraz ze zbliżaniem się daty wyborów. Platforma, gospodarczo liberalna (jak CDU), również ściera się z gospodarczo lewicową partią (PiS), z którą - paradoksalnie - po wyborach przypuszczalnie będzie tworzyć koalicję rządową. 

Pod względem gospodarczym mamy scenę polityczną podzieloną wg klasycznego dwubiegunowego schematu. Tylko zwyczajowe etykiety nie bardzo pasują, bo polscy liberałowie (PO) trochę zbyt prawicowi, a nasza prawica (PiS) program gospodarczy jakby wzorowała na klasykach myśli marksistowskiej. Polska lewica - liberalna, szczególnie liberalna w ocenie postępowania swoich towarzyszy - zostanie w wyborczej potyczce zmieciona, na własne życzenie zresztą.

A zatem, czy PO przegra z PiSem, ponieważ wyborcy stwierdzą, że to za duża dawka liberalizmu, jak na jeden, średniej wielkości kraj? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że sytuacja, gdy centrowa partia liberalna zwycięża wybory jest dość osobliwa, jako że partie centrowe zwykle pełnią funkcję języczka u wagi - siły, która przyłącza się do wiodącej formacji pomagając tworzyć rząd (i często trzymając w ryzach gospodarkę). Ale, jak już wspomniałem, Platforma sama w sobie jest raczej prawicowa. Czy nie jest wobec tego tak, że pojedynek PO - PiS jest de facto klasyczną potyczką między prawicą a lewicą? 

I tylko pod względem światopoglądowym obie partie są sobie dość bliskie, co jednak wcale nie wróży bezproblemowych relacji w ewentualnym przyszłym rządzie. W istocie, PiSowi niekiedy bliżej do LPRu i Samoobrony, a Platformie Obywatelskiej do SLD i oczywiście do Unii Wolności, która tak się rozmyła, że kolejnego sezonu poza parlamentem chyba nie wytrzyma.

Czy zatem powstanie rząd PO - PiS? Przekonamy się w najbliższych dniach. Jeśli premierem zostanie polityk z Prawa i Sprawiedliwości to z pewną dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że legendarna spolegliwość i skłonność do kompromisu braci Kaczyńskich zaważą na przyszłym gabinecie w tak znaczącym stopniu, że dużym osiągnięciem koalicji będzie przetrwanie całej kadencji, a kolejne wybory - niewykluczone, że przyspieszone - przyniosą miażdżącą porażkę obozu rządzącego. Jak zawsze u nas. 

Jednak ostatnie przedwyborcze pokrzykiwania przedstawicieli obu prowadzących ugrupowań rażąco obnażają różnice dzielące Platformę i PiS. Z jednej strony to typowa taktyka wyodrębnienia partii, by wyborcy wiedzieli, na kogo głosują, z drugiej, różnice między dwoma liderami nigdy nie wydawały się tak znaczące.

Pozostaje mieć nadzieję, że taktyka „zatapiania Platformy” jest tylko niezbyt czystą grą wyborczą, a nie platformą (sic!) przyszłej współpracy jej uczestników. Przecież koalicja PiS, PSL, LPR i Samoobrony wydaje się być dość spójną nie tylko w doraźnym celu podtopienia „liberałów”, lecz również w znacznej części poszczególnych programów. Wizja rządu tworzonego przez trzy z czterech wymienionych ugrupowań (z LPRem, bądź Samoobroną jako tym trzecim, zależnie od tego, których „ekstremistów” da się bardziej oswoić) nie jest w końcu aż tak abstrakcyjna. 

I wtedy będziemy mieli trochę gorszy pasztet niż Niemcy ze swoim wyborczym patem.

 
Menu główne
Strona główna
Abstrakty felietonów
Szukaj z Google
Warto zajrzeć (linki)
Od Redakcji
Współpraca
Najnowsze
Najczęściej czytane
Ankiety
Chcę czytać:
 


© 2005-2009. Wszystkie prawa zastrzeżone.
© 2005-2009. Wszystkie prawa zastrzeżone.